
Shiatsu
Egy rendkívül hatékony alternatív gyógymód
A shiatsu eredete

A shiatsu masszázs az ókori Kínába vezethető vissza, egészség megőrző és betegség gyógyító hatást tulajdonítottak neki. A masszázs kezeléseket mozgásos gyakorlatokkal egészítették ki. Japánba átkerülve beolvadt az ottani technikákba, majd a 20. században, felfrissülve egy modernebb szemléletmóddal, eljutott nyugatra.
A shiatsu lényege
A kínai orvoslásban nagyon fontos, hogy nem részterületeket gyógyítunk, hanem az egész embert kezeljük. A külső és belső tényezőket is figyelembe vesszük, így az életmódbeli és érzelmi tényezők ugyan úgy számítanak.
Ma már tudjuk, hogy a testi betegségeinket legtöbbször szokásaink, illetve lelki problémáink okozzák. Test, lélek és szellem együtt hozzák létre a betegség tüneteket, és együtt is gyógyulnak.
Vagyis a shiatsu holisztikus módszer, mely a kínai gyógyászatnak köszönhetően kifinomult és összetett.

A shiatsu szó nyomást, ujjal nyomást jelent. A tsu utal a tsubo-ra, ami maga az akupunktúrás pont. A shiatsuban tehát ujjnyomással dolgozunk az akupunktúrás pontokon, így felszabadítva a blokkokat, szabaddá téve az energia áramlását az egész testben.
Maga a shiatsu kezelés egyrészt teljes testmasszázs. Különlegessége, hogy kényelmes ruhában zajlik földön (tatami-n) fekve. Másik különlegessége, hogy életviteli tanácsok is a részét képezik.
A shiatsu egy rendkívül ellazító módszer. Békés hangoltságban, paraszimpatikus idegrendszeri tónust létrehozva, az agyféltekéket harmonizálva zajlik a kezelés, ez tulajdonképpen előfeltétele is a gyógyulásnak.
A shiatsu hatása
A shiatsu rendkívül hatékony az egészségmegóvásban. A betegségmegelőzés a kínai gyógyászat kiemelten fontos eleme. Manapság az emberek életében rengeteg a stressz, és nagyon sokan vannak, akik egészségesek, csak túlterheltek, stresszesek vagy szoronganak. Az ő esetükben kiemelten fontos a shiatsu, hogy egyensúlyba kerüljön a test és a lélek. Sokszor az illetőnek nincs panasza, csak ellazulni szeretne, de én érzékelem a kezdődő változásokat, és visszaterelem a harmonikus állapotba. Ha ezek a problémák nincsenek kezelve, hosszú távon létrehozzák a megbetegedéseket, ahol már a manifesztálódott problémát kell visszafordítani.
A test meghatározott pontjaira változó mértékű nyomást fejtünk ki, hogy a fáradtságot, fájdalmat, feszültségeket, betegség tüneteket megszüntessük. A nyomásoknak, nyújtásoknak van egy intenzitása, de csak a szükséges mértékben. Egy mechanikai hatás mindenképp van, ám szelíd módon. Ha van fájdalmas testrész, a nyomás helye érzékeny lesz valószínűleg (jó fájdalommal), de a fogások nem járhatnak (rossz) fájdalommal. Én erre nagyon odafigyelek.
A nyomásokat elsősorban ujjal hozzuk létre, de tenyérrel, könyökkel és talppal is végezzük. Az akupunktúrás pontokon keresztül tudunk kapcsolódni a belső szervekkel, a testi problémákat így tudjuk feloldani. Amikor egy pontot, vagy területet nyomunk nemcsak lokálisan hatunk, hanem a test távolabbi részére is - meridiánokon és a fascián (kötőszövetes hártya-rendszer) keresztül. A szervek kapcsolódásai révén további szervekre is kihat, illetve a test más-más rétegeire (például az ízületek, haj és fogak, a látás és a hallás) is.

"Nincs lágyabb, mint a víz, mégis a köveket kivájja:
nincs különb nála.
A gyenge legyőzi az erőset, a lágy a keményet"
(Weöres)
Ha az áramló energia és folyadék (testünk 70%-a víz; vér és nyirok-folyadék) több vagy kevesebb az egészségesnél, illetve megakad az áramlás a csatornában (a meridián mentén először fájdalmat létrehozva), akkor azt fel kell oldani. Olyan ez, mint a föld alatti vagy feletti vizek áramlása. Ha valami akadály állja útját, mint egy gát; előtte felduzzad, a gát után csökken a víz mennyisége. Ilyen gátat tud létrehozni például egy izomfeszülés. Ehhez hasonlóan a vér áramlása sem megfelelő ott, ahol probléma van. És ezek az áramlások kerülnek harmóniába a megfelelően végzett nyomásokkal.
A shiatsu eszköztárának részét képezi az akupresszúra mellett, a mély nyomások és nyújtások használata, a kötőszöveti technikák, valamint az ízületi mobilizációk, melyek a modern korban kerültek bele. Az ízületi mobilizációk az ún. MET technika (Muscle Effect Therapy) használatával történnek.
Lehetséges egyes részek speciális kezelése; így hasmasszázs, arc és fej masszázs, vagy például a medence kezelése is.
Kinek ajánlott a shiatsu?
Korosztálytól függetlenül ajánlott, pici babáktól az idősekig.
Nagyon hatékony a shiatsu:
-
hátfájásra,
-
izomfájdalmakra,
-
mozgásszervi betegségekre,
-
nőgyógyászati és
-
emésztőszervi betegségekre,
-
idegrendszeri probléma, depresszió, vagy szorongások esetén,
-
általános ellazulásért,
-
egészségmegőrzésre,
-
és várandósoknak is.

A shiatsu masszázshoz
Egy shiatsu kezelés kiegészülhet mozgásgyakorlatokkal, vagy életmódhoz kapcsolódó általános tanácsadással.
Tartós változást általában 6-10 alkalom esetén tudunk elérni, amely kúra szerűen, heti rendszerességgel valósul meg. Nem akut esetben, illetve az egészség megtartására irányuló kezelések ugyanakkor egyedi módon, három hetente - havonta is igényelhetők.
A kezelést mindig az adott egyénre szabom, a páciens korának, életmódjának, és a problémának megfelelően. Az első alkalommal részletesen átbeszéljük, hogy milyen problémával keresett fel, mire van szüksége, és egy állapotfelmérés történik. (Ha vannak orvosi leletei, jó ha azokat is magával hozza.)
A kezelés egy óra hosszú, csak a kliensről szól, hogy kikapcsolódjon, feltöltődjön, és gyógyuljon.
Amivel elsősorban fordulhatsz hozzám:
-
várandósság idején
-
általános közérzet javítására
-
stressz csökkentéséért
-
fájdalom csillapításért
-
gerinc, és ízületi problémákkal
-
szomatikus eredetű fájdalmakkal
-
különböző alvás problémák esetén
-
egészségmegőrzés céljából
